Ve čtvrtek 14.7. v dopoledních hodinách vyrazilo 7 nadšenců na kolech v doprovodu tříčlenné posádky technického vozidla z Římova v našem okrese s cílem navštívit stejnojmennou obec v okrese České Budějovice. Jejich plánem bylo zvládnout tuto trasu tam i zpět během čtyř dnů.

První část cesty vedla přes okraje Jihlavských vrchů a nejsevernější cíp trasy vůbec, obec Mrákotín, k vodní nádrži Zvůle u Kunžaku, kde také skupina přespala. Odtud se druhý den ráno vydali směr Nová Bystřice. Zde také překročili státní hranici s Rakouskem na hraničním přechodu Smrčná-Haugschlag a kolem rozlehlých golfových hřišť minuli i nejsevernější bod Rakouska vůbec. Do Česka se vrátili po ujetí několika desítek kilometrů ve Chlumu u Třeboně. Pak už jejich trasa neomylně směřovala k Římovu. Na své cestě míjeli řadu atraktivit,mezi něž jistě patří památník Járy da Cimrmanna u obce Kaproun, rodiště Jana Žižky, či Staňkovský rybník, jež je jedním z největších rybníků u nás. Do cíle se parta cyklistů dostala v pátečních podvečerních hodinách a na místě je již čekal místní místostarosta,pan Koupal. Po vřelém přijetí a obhlídce obce i místní vodní nádrže se pak všichni odebrali k zaslouženému občerstvení.

V sobotu ráno se potom cyklisté vydali na cestu zpět. Zpáteční trasa víceméně kopírovala předchozí cestu a tak se po opětovné zastávce ve Zvůli dostali v neděli odpoledne všichni ve zdraví domů.

Na své cestě dlouhé bezmála 320 km museli výletníci překonávat řadu obtížných stoupání i nebezpečných sjezdů, a to převážně po cyklostezkách. Samozřejmostí po celé trase bylo pravidelné doplňování tekutin, neboť jejich základním mottem od samého začátku bylo „SUCHÁ CESTA JE ŠPATNÁ CESTA“.

Celého výletu se zúčastnili cyklisté: Rostislav Bartík, Jiří Rygl, Libor Dokulil, Radek Trnka, Petr Čermák, Stanislav Hobza a Aleš Čurda. Velký dík patří i doprovodnému vozidlu, které jelo ve složení: Vladimír Steinochr, Radim Otáhal, Ondřej Otáhal. V Římově u Č.Budějovic se k výpravě na jeden večer připojili Víťa Bartík s přítelkyní Míšou a malou Eliankou.

Celou kompletní trasu je možné shlédnout na webu http://www.bikemap.net/route/1138496